[279] "Małe życie" - Hanya Yanagihara

Tytuł: "Małe życie"
Autor: Hanya Yanagihara
Liczba stron: 816
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: W.A.B.

Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura piękna.
Poruszający obraz dojrzewania, sukcesu, traumy i przyjaźni. Najgłośniejsza amerykańska powieść 2015 roku, która wzbudziła falę zachwytu, a zarazem gorącą dyskusję wśród krytyków i czytelników.
Pochodząca z Hawajów amerykańska pisarka opisuje kilkadziesiąt lat z życia czterech przyjaciół. Bohaterów powieści poznajemy w chwili, gdy kończą studia i przenoszą się do Nowego Jorku. Przetrwanie, nie mówiąc już o sukcesie, w jednym z najwspanialszych miast świata nie jest łatwe, lecz szczęście wydaje się im sprzyjać. Pełen temperamentu JB jest malarzem i z czasem zaczyna brylować w kręgach nowojorskiej bohemy. Malcolm zostaje uznanym architektem, a Willem robi błyskotliwą karierę aktorską. Najbardziej tajemniczy z nich, Jude, przejawia wybitny talent matematyczny, a jako prawnik również odnosi sukces za sukcesem. W przeciwieństwie do przyjaciół nigdy jednak nie wspomina o swojej przeszłości ani o rodzinie, choć poważne problemy zdrowotne i emocjonalne wskazują na to, że w jego życiu wydarzyło się coś, o czym nie potrafi zapomnieć.

Willem, Malcolm i JB stopniowo odkrywać będą straszną prawdę, która kładzie się cieniem na całym życiu przyjaciela. Nieuchronnie nadchodzi dla nich czas trudnej próby empatii i dojrzałości. Co będą gotowi poświęcić, by ratować Jude’a, pogrążającego się w mroku? Oto poruszająca do głębi opowieść o życiu w wielkim mieście, które daje szansę na zapomnienie o przeszłości, oraz o życiu w bólu, który nie pozwala zapomnieć. To proza, która w całym swoim pięknie opisuje doświadczenie zła, granice ludzkiej wytrzymałości i tyranię pamięci.
[lubimyczytac.pl]
Dziś przyszedł czas na książkę, która należy do tych wysoko ocenianych. Raczej rzadko sięgam po takie pozycję, bo z natury wole jakieś” odmóżgowce”, jednak ta pozycja już od dłuższego czasu zalega na mojej półce więc czas na nią.

„Małe życie” to historia o losie czwórki przyjaciół, która wkracza w dorosłe życie. Każdy z chłopaków jest zupełnie inny, ma inne pragnienia przeżycia i możliwości. Jednak każdy pragnie spełnić swoje marzenia i być samodzielny. JB zostaje malarzem, Malcolm architektem, Willem aktorem, a Jude umysł ścisły. Każdy z nich jest dobry w tym czym się zajmuję. 
Jednak najbardziej istotną postacią w książce jest Jude. Chłopak jest pełen tajemnic, skryty, a do tego ma problemy zdrowotne. 

Po przeczytaniu książki, ani trochę nie mam wątpliwości co do jej nagrody "Książki roku 2016". "Małe życie jest pełne emocji: smutku, żalu, współczucia, ale i trochę szczęścia. I zdecydowanie jest pozycją o której ciężko jest pisać, bo z jednej strony chcę was jak najbardziej zachęcić do przeczytania, jednak z drugiej zdradzić wam jak najmniej, aby się z większą ciekawością czytało. 

Książka dopracowana w stu procentach i chyba nic nie zmieniłabym w niej. Akcja dzieje się na przełomie kilkudziesięciu nawet lat, zresztą po liczbie stron nie jest to dziwne. Kolejnym atutem pokazanym w lekturze jest siła przyjaźni. Bohaterowie pokazują nam jak ważne w życiu jest mieć przyjaciela i być dobrym przyjacielem. To on zna nas najlepiej i wie najlepiej jak nas można uszczęśliwić. To oni pomagają nam przeżyć kolejny dzień, to im ufamy. 

"Zapewne tego, co chcę teraz powiedzieć nie zrozumiesz, jednak pewnego dnia zdasz sobie z tego sprawę, że sposobem na przyjaźń, jak uważam, jest znalezienie ludzi, którzy są lepsi niż ty sam. Nie mądrzejszych, nie fajniejszych, lecz bardziej szczodrych, hojniejszych oraz takich, którzy potrafią wybaczać. Gdy już ich znajdziesz, doceniaj ich za to czego mogą cię nauczyć i staraj się ich słuchać, kiedy będą mowić coś o tobie, nie ważne jak złe lub dobre by to było. Przede wszystkim jednak ufaj im, co okaże się być najtrudniejszą rzeczą, jednak najlepszą z możliwych."

Z pewnością jest to jedna z lepszych książek jakie mogłam przeczytać. Polecam ją każdemu, bo naprawdę warto.
Moja ocena 
10/10
Po prostu trzeba ją poznać. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

© Szablon wykonała Ronnie ™ | RONNIE creators