[253] "Piętno Pielgrzyma. Zbuntowani." - Janusz LasgórskiAutor: Janusz Lasgórski
Tytuł: "Piętno Pilgrzyma. Zbuntowani.
Liczba stron: 552
Rok wydania:2017
Wydawnictwo: Javiko
Ander Sandor z grupą przyjaciół, młodych i niepokornych, buntują się przeciwko regułom świata, w którym żyją: powszechnej inwigilacji, zastraszaniu ludzi i drakońskiemu prawu. Posiadają niezwykłe umiejętności, które stają się powodem prześladowania i prób zmuszenia ich do przekazania bezcennej wiedzy. Zbuntowani nie godzą się służyć oligarchom, kwestionują wypaczony system wartości, na którego szczycie postawiono konsumpcję, odrzucają uległość i sprzeciwiają się powstającej rasie nadludzi – Wybranym. Korzenie ich świata tkwią głęboko we współczesności, tu i teraz.
Na drodze ku upragnionej wolności bohaterowie odnajdują artefakty nieznanej cywilizacji, a w krytycznych chwilach uzyskują wsparcie ich prawowitych spadkobierców. Ucieczka w zdewastowane i opuszczone regiony Ziemi nie rozwiązuje sytuacji. Zbuntowani są wciąż niebezpieczni dla elity rządzącej. Zagrażają sprawowaniu przez nią władzy absolutnej i planom zawłaszczenia siostrzanej planety. Mimo że ciągle walczą o przetrwanie, potrafią cieszyć się życiem, przeżywają pierwsze miłości, są pełni optymizmu, nie opuszcza ich też dobry humor. Nie rezygnują ze spełnienia swoich marzeń o lepszym świecie. Nawet ścigani i więzieni demaskują przestępczą działalność Wybranych. Korzystając ze swoich wyjątkowych umiejętności, starają się uwolnić z karnych obozów pracy zesłane tam na zatracenie bliskie im osoby i znajomych. Czy zdążą na czas?
Losy Zbuntowanych wpisują się w najbliższą historię i kulturę naszej ziemskiej cywilizacji, w jej problemy etyczne i społeczne: konflikty rasowe, tragedię klimatyczną, brutalne „terraformowanie” Marsa i w końcu kolonizację innych, odległych globów.[lubmyczytac.pl]Fantastyka to taki gatunek, po który staram się sięgać bardzo często. Właśnie takie książki najbardziej potrafią pobudzić naszą wyobraźnie. Kiedy zaczynałam czytać „Piętno Pielgrzyma. Zbuntowani”, nie wiedziałam do końca czego mogę się po niej spodziewać.

Cała książka została podzielona na cztery odrębne historię, które zarazem łączą się w całość. W każdej z nich poznajemy nowych bohaterów i ich przygodę. Wszyscy z nich są zbuntowanymi, czyli osobami, którym nie odpowiada obecna sytuacja na świecie. Dążenie do efektów nauki sprawiło, że człowiek stracił na swoim społeczeństwie, a przede wszystkim na relacjach z drugim człowiekiem. Myślę, że takie sytuację przejawiają się już teraz w realnym świecie.
Janusz Lasgórski przedstawia nam wizję przyszłości i tego w jakich realiach może nam przyjść żyć. Pd koniec XXI wieku światem żądzą Wybrani, którzy mają dość rygorystyczne poglądy. Tacy ludzie jak Maks, Rysiek, Ander, postanawiają się przeciwstawić obecnemu porządkowi. Każdy z nich stara się odnaleźć się w obecnym porządku i mimo wszystko choć trochę żyć normalnie. Nie jestem w stanie wybrać tego najważniejszego dla mnie, bo każdego z nich polubiłam na swój sposób. Podobają mi się osoby, które potrafią zawalczyć o swoje i nie podporządkowują się wbrew swoim ideałom, a tak właśnie było w tym przypadku.

Książka napisana dość lekkim piórem[oprócz prologu], a dzięki sporej ilości różnorodnych bohaterów czyta się ją zaciekawieniem. „Pietno Pielgrzyma” to typowa fantastyka naukowa, jednak nie zawala nas naukowymi nazwami co mnie akurat bardzo ucieszyło.Wraz z biegiem stron książka staję się co raz ciekawsza, więc nawet jeśli początek nie przypadł wam do gustu zachęcam do czytania dalej, bo być może wasze zdanie ulegnie zmianie tak jak i moje.

Do sięgnięcia po lekturę, zachęcam przede wszystkim fanom fantastyki, szczególnie tej, która przedstawia wizję przyszłości. Cieszy mnie, że będzie kontynuacja tej historii.Polecam.
Moja ocena
7/10

Komentarze