[212] "Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki" - Janka Szczęsna


Tytuł: "Wyznanie. Prawdziwa historia polskiej prostytutki"
Autor: Janka Szczęsna
Liczba stron: 256
Wydawnictwo: Oficyna wydawnicza. "Promocja"
Rok wydania: 2016


Wyznanie to powieść biograficzna, opowiadająca historię dojrzałej, wykształconej kobiety, mieszkanki Małopolski, która w następstwie nieszczęśliwego wypadku, porzucenia przez męża oraz bezdusznego orzeczenia ZUS-u o zdolności do pracy mimo kalectwa, w czterdziestym roku życia podejmuje rozpaczliwą decyzję o wyjeździe do niemieckiego domu publicznego.
Nie zna języka ale zna swoją wartość. Nie zna specyfiki zawodu ale mimo wszelkich przeciwności, dzięki dążeniu do perfekcji w każdej dziedzinie życia staje się profesjonalną prostytutką. A kiedy już osiąga cel i pracując w nowym zawodzie, jest w stanie utrzymać rodzinę, pojawia się On miłość życia, a wraz z Nim największa egzystencjalna rozterka: mieć czy być?
Mieć pieniądze czy być kochaną?
Wyznanie to pasjonująca powieść, pełna niezwykłych postaci i zdarzeń. Wątek biograficzny staje się punktem wyjścia do wielkiej literatury. Jesteśmy świadkami do bólu autentycznej spowiedzi, próby oczyszczenia się po upadku kobiety, której szczerość, inteligencja i zmysł obserwacji wywołują nasz podziw.
Zarysowujący się w tle obraz tajemniczego świata zachodnioeuropejskiej prostytucji w dobie globalizacji zaskakuje swoimi mechanizmami i szerokością zasięgu. Dotyka postacie z wielu środowisk, w tym polityki, które obnażają przed nami swoje ukryte oblicze w fascynujących epizodach i dialogach.[lubimyczytac.pl]


Czasem bywa tak, że lubię sięgać po książki, które napisane są na faktach autentycznych, a szczególnie te które sam autor pisze o swoich przeżyciach. Z tym właśnie mamy do czynienia w tej pozycji.

Prostytucja jest dla mnie ciężka do zrozumienia. Jak wiadomo różne są powody kobiet, które pracują w tym zawodzie. Jednak bądź co bądź przecież sprzedają swoje ciało.
Pewnie nie raz już wam mówiłam, że ciężko jest mi oceniać tego typu książki, w końcu opowiadają o czyimś prawdziwym życiu. Nie chcę więc oceniać głównej bohaterki, jej postępowania, bo jak wiadomo ja się w jej sytuacji nie znalazłam i nie mam pojęcia jak bym się zachowała.

Książka ta nie jest zbyt długa, dzięki czemu nie potrzeba wiele czasu, żeby się z nią zapoznać. Napisana przede wszystkim w formie pierwszoosobowej, choć również są momenty kiedy opowiada narrator. Również okładka nawiązuję do tematu. Autorka w swojej historii przybliża nam sytuacje, które dzieją się w domach publicznych. Jak traktują się  nawzajem kobiety pracujące w najstarszym zawodzie świata. Jak również jak wiele kosztuje czasem ta praca.

Nie będę was zachęcać, ani zniechęcać do tej książki, bo to nie ten gatunek. Również postanowiłam nie wydawać jej oceny, bo w sumie nie potrafiłabym. Tak więc decyzje o sięgniecie po tą pozycję pozostawiam wam. 

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

© Szablon wykonała Ronnie ™ | RONNIE creators