[211] "Dziewczyna, którą kochałeś" - Jojo Moyes


Tytuł: "Dziewczyna, którą kochałeś"
Autor: Jojo Moyes
Liczba stron: 512
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Między słowami


Nowa powieść autorki bestsellerowych Zanim się pojawiłeś i Kiedy odszedłeś. Ten portret to moja ulubiona rzecz w całym domu. Właściwie na całym świecie. Przypomina mi o dziewczynie, którą kiedyś byłam. Która nie martwiła się na okrągło. I która potrafiła się bawić, po prostu… robiła różne rzeczy. O dziewczynie, którą chcę znów być. W życiu Liv nic nie poszło zgodnie z planem. Zamiast cieszyć się miłością męża i myśleć o przyszłości, została sama. Jedyne, na co ma ochotę, to wejść pod kołdrę i już nigdy nie wyściubiać spod niej nosa. Wypić o jeden kieliszek wina za dużo i zapomnieć o mailach od komornika i mężczyźnie, który miał być spełnieniem marzeń, a zniknął bez słowa. Jedyne, co pomaga jej przetrwać, to portret dziewczyny, zaręczynowy prezent. Najcenniejsza rzecz, jaką ma. Kiedy ktoś chce jej go odebrać, Liv zaczyna walczyć. O obraz i o siebie. Podobno można łamać zasady, jeśli się kocha… Jojo Moyes to ulubiona autorka milionów czytelników, a jej pisarstwo jest światowym fenomenem wydawniczym. Wyrównała rekord należący do Harlana Cobena i Stephena Kinga – trzy jej książki znalazły się równocześnie na listach bestsellerów „New York Timesa”. Powieści Moyes zostały przetłumaczone na 35 języków i rozeszły się w nakładzie ponad 9 milionów egzemplarzy.[lubimyczytac.pl]


Jojo Moyes stała się już chyba autorką po której książki sięgam w ciemno, bo jak dotąd jeszcze nigdy się nie zawiodłam na jej piórze. Tak było i tym razem.

Tak jak za każdym razem zaczynam czytać książkę od opisu na okładce, a dopiero potem przychodzi czas na tę właściwą część. I tak sobie czytam już książkę, czytam i coś mi nie pasuję, bo zupełnie niczym ma się do tego co na okładce.

Jak się okazało autorka ta w swojej pozycji przedstawia nam na dobrą sprawę historię dwóch kobiet, które żyją w zupełnie w innych czasach, jednak mają wiele wspólnych cech. Ich życie wiąże się ze sobą.Sophia żyje w czasie wojny we Francji. W ciąż tęskni za mężem, który wyruszył walczyć na front. Jedyną rzeczą która trzyma ją na duchu jest obraz, który na malował jej ukochany. Liv, która teraz jest właścicielką obrazu "Dziewczyna, którą kochałeś" straciła męża. Choć wiąże grosz za groszem stara się nie stracić domu, który jej po nim pozostał. Szczególnie obraz jest dla niej ważną częścią pamięci po nim. Jednak zaczynają się problemy z jego własnością.
Ile jest w stanie zrobić zakochana kobieta?

"Bóg jeden wie, że ojciec dał nam naprawdę niewiele, ale nauczył nas, kiedy należy się bać."

Książki Jojo Moyes mogłabym czytać do woli. Każda z nich jest dla mnie wyjątkowa, a bohaterki wyraziste i z pewnością godne zapamiętania. Zarówno Sophie jak i Liv to kobiety, które potrafią zawalczyć o to co dla nich ważne. Nie boją się słów i złych spojrzeń ludzi w około. Takie właśnie powinny być kobiety, silne, zdeterminowane.Ta książka to również porządnie motywuje do działania, bo pokazuję, że zawsze trzeba mieć nadzieje, że nam się uda. Nigdy nie wiemy jak nasz los się potoczy.

"Dziewczyna, którą kochałeś"  to przyjemna książka o sile miłości, radzeniu sobie z przeciwnościami losu. Również pokazane jest życie ludzi podczas wojny, że lekko nie było, trzeba się pilnować na każdym kroku. Tak sobie myślę, że może zaczęłabym czytać opowieści, których akcja dzieje się w  czasie wojny, okupacji, bo coś czuję, że mogą mnie zainteresować. Uważam, że naprawdę warto sięgnąć po tą historię, bo jest inna, wyróżnia się spośród literatury obyczajowej. Opłacało mi się czekać na tą premierę. Książka wciągnęła mnie niemal od początku, a emocję trzymały mnie do samego końca.
Moja ocena
9/10

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

© Szablon wykonała Ronnie ™ | RONNIE creators