[153] "Moje serce i inne czarne dziury" - Jasmine Warga

Tytuł: "Moje serce i inne czarne dziury" 
Autor: Jasmine Warga
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Burda Książki
Liczba stron: 312

Błyskotliwa i rozdzierająca serce nowa powieść dla fanów Gwiazd naszych wina Johna Greena oraz Eleonora i Park Rainbow Rowell, opowiadająca o dwojgu nieznajomych, którzy spotykają się po to, aby umrzeć... a w zamian uczą się, jak żyć.
Szesnastoletnia Aysel, miłośniczka fizyki i muzyki klasycznej, obsesyjnie planuje własną śmierć. Jej ojciec dopuścił się brutalnej zbrodni, która wstrząsnęła całym miasteczkiem, matka nie może na nią patrzeć, bo obecność córki przypomina jej o przeszłości, zaś koledzy i koleżanki z klasy obgadują ją za plecami przy każdej możliwej okazji... Aysel jest gotowa zamienić swoją energię w nicość.
Dziewczyna ma tylko jeden problem: nie jest pewna, czy starczy jej odwagi, by to zrobić. Wszystko zmienia się, gdy odkrywa stronę internetową, na której ogłaszają się partnerzy do samobójstwa. Użytkownik o nazwie FrozenRobot, a w rzeczywistości zmęczony własną rodzinną tragedią nastolatek imieniem Roman, szuka kogoś, z kim będzie mógł odebrać sobie życie. 
Chociaż Aysel i Roman nie mają ze sobą nic wspólnego, nowa znajomość zaczyna wpływać na dwoje nastolatków w nieoczekiwany sposób. W miarę zbliżania się wyznaczonej daty samobójstwa Aysel zaczyna wątpić, czy to naprawdę najlepsze rozwiązanie. Będzie musiała wybierać między własnym pragnieniem śmierci a próbami przekonania partnera, aby pozostali przy życiu. Tyle że Romana nie tak łatwo przekonać...[lubimyczytac.pl]


Uważam, że samobójstwo to trudny temat na książkę, szczególnie młodzieżową. Jasmine Warga zdecydowanie podołała temu wyzwaniu. 
W tej książce mamy do czynienia z dwójką młodych osób, którzy z różnych, ważnych dla siebie powodów nie chcą już dłużej żyć. Jednak nie chcą samotnego samobójstwa, a dzięki jednemu z forów internetowych trafiają właśnie na siebie. Czy razem będzie im prościej?
Jest to smutna historia jednak pełna nadziei, że jednak kolejny dzień będzie lepszy. Napisana z perspektywy głównej bohaterki i to właśnie przede wszystkim z jej cierpieniem, samotnością i wątpliwościami się zmierzamy sięgając po tę lekturę. Polubiłam oboje bohaterów starając się zrozumieć ich poczynania i decyzje. Ani przez moment nie nudziłam się podczas czytania. Oboje byli bardzo różny, mieli inne zainteresowania, obracali się w innym towarzystwie[w przeszłości], jednak to co ich łączyło to smutek i nie zrozumienie otoczenia. Autorka mimo trudnego tematu przedstawiła nam świat Aysel i Romana w sposób lekki do przeczytania. 
Jednak jak dla mnie trochę krótka ta książką. Mimo, że ma lekko ponad 300 stron to przez to, że druk jest dość spory to mamy wrażenie, że kartek jest o wiele mniej. Zaledwie zaczęłam czytać, a już musiałam ją kończyć.

Myślę, że książka jest warta przeczytania. Jest ona niby smutna, ale z pewnością nie zdołujecie się czytając losy bohaterów. Pełna emocji, lekko wzruszająca historia o narodzinach uczuciach w miejscu, gdzie nie powinno się to stać. Dzięki "Moje serce i inne czarne dziury"  możemy znów przekonać się, że to uczucie ma wielką i magiczną moc. 

Moja ocena 8/10
Olimpiada
Czytam Young Adult


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

© Szablon wykonała Ronnie ™ | RONNIE creators