[112] "Czarna kobieta, biały kraj" - Waris Dirie

Tytuł: "Czarna kobieta, biały kraj"
Autor: Waris Dirie
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 288
Waris Dirie w wieku 5 lat została poddana rytualnemu obrzezaniu. W wieku 13 uciekła z domu, gdyż miała zostać wydana za mąż za 61-letniego mężczyznę. W wieku 20 lat została modelką, a następnie ambasadorką ONZ walczącą przeciwko okaleczaniu kobiecych narządów płciowych. W tej książce opowiada o swojej nowej, białej ojczyźnie i tęsknocie za Czarnym Lądem. Krytycznie przygląda się sytuacji panującej w Afryce. Nie szczędzi ostrych słów na temat bogactwa klasy panującej i nędzy zwykłych ludzi, wszechpanującej korupcji i bezsensu tzw. pomocy z Zachodu. Znajdziemy tu także wiele opisów z prywatnego życia autorki, dotyczących jej mieszkania w Polsce, narodzin syna Leona czy też premiery filmu "Kwiat pustyni" podczas festiwalu w Wenecji. [lubimyczytac.pl]


Szczęście nie przytrafi ci się. 
Szczęście zajduje ten, kto go szuka.
przysłowie marokańskie

Od czasu do czasu lubię sięgnąć po coś innego, a nie jak zazwyczaj zwykłą obyczajówkę czy fantastykę. Jakiś dłuższy czas temu oglądałam "Kwiat pustyni", film ten tak mi się spodobał, że kiedy w sklepie zauważyłam inną książkę Waris Dirie stwierdziłam, że fajnie będzie się z nią zapoznać. W tej lekturze możemy poznać między innymi historie powstawania filmu od kuchni, problemy z jakimi musiała się zmierzyć autorka ażeby ekranizacja wyszła na światło dzienne. Modelka opisuje również swoje próby odnalezienia się wśród białych ludzi. Okazuje się, że nie raz spotkała się z dyskryminacją i rasizmem, a podobno ludzie są tolerancyjni. Okazuję się, że nie lubimy innych o siebie. Również pokazuje, że najbardziej interesują nas nasze własne problemy, a innym nam jest trudno pomóc. Nie obchodzi nas jak żyją ludzie w biednych krajach, jak możemy im pomóc. Panuje po prostu egoizm. Książka porusza naprawdę wiele ważnych i trudnych tematów, z którymi na co dzień my sami osobiście nie mamy styczności, ale dla innych są one naprawdę ważne i nie łatwe do zrealizowania.

Bardzo spodobały mi się przysłowia z krajów afrykańskich, które umieszczone były na początkach rozdziałów. 

Rana zadana przez przyjaciela nie goi się.
przysłowie nigeryjskie

Dodatkowo mamy w niej również kilka zdjęć z życia autorki, z przygotowań do filmu. 

Myślę, że tego typu książki nie ma co oceniać pod względem stylowym, czy nudzą czy też nie. Opowiadają one przecież o czyimś życiu. Mnie osobiście historia Waris Dirie zawsze ciekawiła, tak i teraz z chęcią czytałam kolejne strony z jej życia. 

Przy okazji chciałabym również polecić wam film "Kwiat pustyni" choć pewnie większość z was i tak go już oglądała. 
Moja ocena 
7/10
Czytam ile chcę. 

Komentarze