[50] “Spalona żywcem” - Souad
Autor: Souad
Tytuł: "Spalona żywcem"
Ilość stron: 184
Data wydania: 2004
Wydawnictwo: Świat książki
Souad miała siedemnaście lat i była zakochana. W maleńkiej wiosce w Cisjordanii, gdzie mieszkała, kobiety są warte mniej niż zwierzęta domowe. Tam miłość przed ślubem to największa zbrodnia, dlatego szwagier dziewczyny oblał ją benzyną i podpalił. Jednak Souad przeżyła. Przeżyła by zerwać tabu milczenia wobec brutalnej praktyki "zbrodni honorowej", i napisać książkę będącą wstrząsającą opowieścią o jej życiu, ale i rozpaczliwym wołaniem o pomoc wszystkim narażonym na śmierć kobietom, ofiarom opacznie rozumianego "honoru".
[z lubimyczytac.pl]

Książkę tę poleciła mi jedna z blogerek, a mianowicie Katarzyna Meres. Powiedziała, że będzie mi się podobać, czy tak było?

„Zawsze ogarnia nas uczucie bólu, gdy nie możemy w niczym pomóc.”

Souad urodziła się w niewielkiej wiosce w Palestynie. Nie zna dokładnej daty swoich urodzin, jednak wszystko wskazuję na to, że ma siedemnaście lat. Jej największym pragnieniem jest wyjść za mąż i nie zostać pośmiewiskiem wsi jako stara panna. Niestety tradycja nakazuję, że córki wydawane są za mąż od najstarszej do najmłodszej. Nic nie wskazuję na to, żeby starsza siostra Souad znalazła męża. Mimo to dziewczyna postanawia coś za to zaradzić, szczególnie, że zakochała się w sąsiedzie. Najgorszą zbrodnią w tamtejszej kulturze była miłość przed ślubem, a właśnie tego się dopuściła. Obiecywał jej ślub, że pójdzie porozmawiać z jej ojcem, żeby pozwolił jej wyjść za niego za mąż mimo, że jej siostra nadal jest panną. Sprawdza się najgorszy możliwy scenariusz. Souand zachodzi w ciąże, a ojciec dziecka po prostu znika. Kiedy prawda wychodzi na jaw, rodzina aby zmyć hańbę z rodziny i nie być pośmiewiskiem si musi ją ukarać. Jej szwagier oblewa ją benzyna i podpala. W szpitalu jednak zapala się dla niej iskierka nadziei, poznaje kobietę, która chce jej pomóc.

Czytając tą książkę nie można przejść obok niej obojętnie. Każde zdarzenie przeżywa się, trzeba być przygotowanym na naprawdę silne emocję. Napisana jest prostym językiem, co moim zdaniem pasuję do tej historii idealnie. Oddaje to jej wiarygodność. Napisana w pierwszej osobie, więc doskonale widoczne są uczucie i emocje Sound. Możemy poznać główną bohaterkę, powody jej zachowania. Historia pokazana jest z dwóch perspektyw, Souad i kobiety, która ją ratuję. Widzimy więc również jak ktoś inny odbiera tą zbrodnie.

„Brat, szwagier, jakiś wujek, nieważne kto, mają za zadanie chronić honor rodziny. Mają prawo rozporządzać ży­ciem i śmiercią swoich kobiet. Jeśli ojciec lub matka mówią do syna: „Twoja siostra zgrzeszyła, trzeba ją zabić...", zrobi to dla honoru, bo takie jest prawo.”

Co tu dużo mówić. Książka wstrząsająca, pokazująca jak w innej kulturze traktowane są kobiety. Tam dziewczyna nie może sobie sama wybrać męża, rozmawiać twarzą w twarz z mężczyzną jeśli nie jest zamężna, nie może pokazywać nóg, ramion, czy dekoltu. Za wszystko to jest bolesna kara, bicie, poniżanie kobiet jest na porządku dziennym. Różnice kulturowe między nami, a nimi są ogromne. Ciekawie jest to pokazane, kiedy Sound jest już w szpitalu w Szwajcarii i boi się o życie pielęgniarek, które noszą buty, stroje, które odkrywają trochę ciała i rozmawiają z mężczyznami. Dziewczyna uważa, że pielęgniarki zostaną ukarane i już jutro ich nie zobaczy. Była zaskoczona, kiedy okazało się to nie prawdą.

Książki takie jak te po prostu trzeba przeczytać. Ja wiem, że z pewnością nie będzie to moja ostatnia o takiej tematyce.

Moja ocena 8/10

Przeczytana w ramach wyzwań:

-- o już 50 recenzji:)

9 komentarzy :

 1. Cieszę się, że książka wywarła na Tobie takie wrażenie. Cieszę się też, że ta tematyka Cię interesuje - trzeba uświadamiać ludzi. Historia Souad jest wstrząsająca i budzi wiele emocji oraz myśli... Mnie w pamięci najbardziej (oprócz sytuacji z pielęgniarkami) utkwiły zdziwienia Souad odnośnie "naszego" świata - kiedy nie wiedziała, co to jest chmura, samolot etc...

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że to bardzo wstrząsająca książka - świadectwo. Koniecznie muszę się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam takie książki. Mimo to, ze dostarczają wielu emocji to pomagają docenić kraj, w którym my żyjemy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno przeczytam, bowiem jest na mojej liście od dawna ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi ciekawie, może kiedyś po nią sięgnę ;>

  Pozdrawiam, Anath

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem, czy byłabym wstanie ją przeczytać, trochę za mocna jak dla mnie.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Koniecznie muszę tę książkę przeczytać, chociaż podejrzewam, że będzie to dla mnie trudna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 8. Hmm, słyszałam o tej książce od mojej babci. Bardzo jej się podobała (może to nie najlepsze słowo) i zachęcała mnie do przeczytania. Na pewno będzie mi się to ciężko czytało, ale chyba warto.

  OdpowiedzUsuń

© Szablon wykonała Ronnie ™ | RONNIE creators