[278] "Nigdy nie jesteś sama"- Renata Adwent

Autor: Renata Adwent
Tytuł: "Nigdy nie jesteś sama"
Liczba stron: 416
Rok wydania: 2017
Wydawnictwo Feeria 


fAniela dorastała w otoczeniu trzech sióstr: bliźniaczki Róży, Milki i Agaty. Zawsze była niepokorna, inna, zadziorna i trudna. Nieustannie walczyła o swoją pozycję w rodzinie. Rodzinie, która jednocześnie daje wsparcie i jest przekleństwem. Rodzinie, z której wyszła z poważną chorobą psychiczną i od której uciekła niemal na drugi koniec świata. Tam w końcu znalazła spokój i miłość, która ją uratowała. Powoli uczucie zburzyło mur, który wokół siebie wybudowała i dało jej nadzieję na szczęście. Dzięki temu po latach mogła powrócić do domu, ale już na innych zasadach.

Pełna ciepła historia o tym, jak ważne są więzi rodzinne, i o tym, że wyzwolenie od nich nie zawsze oznacza odrzucenie.[lubimyczytac.pl]

„Nigdy nie jesteś sama” opowiada historie czterech, zupełnie różnych sióstr. Każda z nich jest inna, a co za tym idzie mają różne problemy w życiu.

Najstarsza jest Agata, czyli ta najpoważniejsza, najodpowiedzialniejsza. Jednym słowem „naj”. Jako pierwsze dziecko w rodzinie, była oczkiem w głowie tatusia. To właśnie ona spędzała z nim najwięcej czasu dopóki go nie braknie. Dziewczyna nie dzieli się swoim wnętrzem z innymi, cierpi w milczeniu. Milki jest wszędzie pełno. Jest to przebojowa dziewczyna, o sercu, które szybko zmienia kierunki swojego bicia. Aniela i Róża to siostry bliźniaczki, które różnią się od siebie pod każdym względem. Jedna jako nastolatką ciągle wychodzi ze znajomymi, a druga woli spędzać wieczory w domu w towarzystwie starszej siostry.

"Siostry to wspaniały wynalazek, bo są obok, kiedy ich potrzebujesz. Wśród nich jesteś zawsze kimś, masz swoje miejsce i dobrze znaną rolę."

Posiadanie rodzeństwa ma swoje wady i zalety, a ta pozycja oddaje to idealnie. Kto z nas nie doświadczył tego ciągłego porównywania do siostry lub brata? Jednak kiedy mamy problem to właśnie oni najchętniej nam pomogą.

"Choć życie wydaje się czasami podłe i sytuacje są z pozoru bez wyjścia, to jedyną radą jest żyć dalej i się nie poddawać."

Książkę czytało mi się dość szybko i przyjemnie. Styl autorki jest plastyczny i niczym nie ujmuje zagranicznym. Pomysł na fabułę dla mnie jak najbardziej na plus. Skupia się przede wszystkim na relacjach pomiędzy siostrami, a nie jak to zazwyczaj bywa na wątkach miłosnych. Jest to zdecydowanie lekka lektura, jednak poruszająca ciekawe tematy i zachęcająca do refleksji.  

Uważam, że "Nigdy nie jesteś sama" jest lekturą, którą z pewnością warto przeczytać. Ciekawy temat, nietuzinkowe bohaterki i powiewy westchnień miłosnych. Czego można chcieć więcej.

Moja ocena 
8/10

Komentarze