[274] "Lirogon" - Cecelia Ahern


Tytuł:"Lirogon"
Autor: Cecelia Ahern
Liczba stron: 320
Rok wydania:2017
Wydawnictwo: MUZA SA

W południowo-zachodniej Irlandii, w dziewiczej okolicy, głęboko w lesie mieszka samotna młoda kobieta, Laura. Jest obdarzona niespotykanym talentem. Niezwykły dar polega na umiejętności naśladowania rozmaitych dźwięków. Za sprawą zaskakującego zbiegu okoliczności, Laura staje się telewizyjną celebrytką. Czy wielka miłość, która równocześnie pojawiła się w jej życiu, uchroni ją przed pułapkami i niebezpieczeństwami czyhającymi w bezwzględnym świecie? „Lirogon“ to przemyślana, głęboko poruszająca historia miłosna. Historia dzikiego serca, które bije w każdym z nas.
[lubimyczytac.pl]

Cecelia Ahern ma w swoim dorobku już kilka książek, między innymi takie tytuły jak „Love, Rosie” czy „PS Kocham Cię”. Tym razem przychodzę do was z jej najnowszą pozycją, a mianowicie „Lirogon”.

Lirogon to ptak australijski, który potrafi naśladować dźwięki. Właśnie taką zdolność ma Laura, potrafi wydawać identyczne dźwięki, melodie jakie wcześniej usłyszała np. zaparzania kawy przez ekspres. Nie zawsze tą umiejętność potrafi kontrolować przez co niejednokrotnie miałam uśmiech na twarzy. Wiadomo różne rzeczy można usłyszeć.

O istnieniu dziewczyny nikt nie wiedział prócz matki i babci, które już zmarły i Toma, który również odszedł. Laure odnajduję filmowcy podczas spaceru z bratem Toma. Jak nietrudno się domyślić to odmieni życie tej młodej kobiety.

Od razu mówię to nie jest książka z gatunku fantasy. Tak więc co to za książka?

Lirogon to pozycja o samotności i samodzielności. Główna bohaterka przez swoje dotychczasowe życie rozmawiała zaledwie z garstką ludzi, teraz nie wie komu może zaufać, komu wierzyć. O pomocy. Autorka udowadnia jak czasem wiele daję okazanie komuś pomocnej dłoni. O miłości. Tak, to uczucie również jest obecne w tej historii. Nie jest to najważniejszy wątek całości, ale jednak jest dość istotny. Laura jest młodą, naiwną i nieśmiałą dziewczyną. Wielokrotnie nie potrafi odnaleźć się w nowym dla niej świecie. Jedyną podporę odczuwa w Salomonie.

„Lirogon” to książka lekka i niewymagająca. Przez całość mamy do czynienia z jednym, umiarkowanym tempem przebiegu akcji. I chyba właśnie trochę brakowało mi tu jakiegoś bum. Dobra wiem, to nie jest książka akcji, ale wiecie jak to jest.

Tak jak wspominałam mamy tu wątek romantyczny, który w sumie choć jest najbardziej istotny w książce, to autorka nie atakuję nas nim. Rozwija się on bardzo powoli na tle innych wydarzeń.

Pod względem stylu autorki, wykreowanego przez nią świata, nie mam żadnych zastrzeżeń. Wszystko jest dopracowane po przez najmniejszy szczegół. Plus z pewnością należy się za pomysł z tym naśladowaniem dźwięków. Dowiedziałam się co to jest lirogon, a ja lubię się uczyć nowych rzeczy. Jedynie to jak już mówiłam mogłoby się coś wydarzyć coś nieoczekiwanego co wywróciłoby wszystko do góry nogami.

Moja ocena

7,5/10Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu MUZA SA

Komentarze