[271] "Lato Eden" - Liz FlanaganTytuł: "Lato Eden"
Autor: Liz Flanagan
Liczba stron: 312
Wydawnictwo IUVI
Rok wydania: 2017

"Lato Eden", pełna napięcia i emocji opowieść o przyjaźni, stracie, zdradzie i odkrywaniu własnej tożsamości, porusza do głębi i nie pozwala o sobie zapomnieć.
***
Ten dzień zaczął się normalnie. Wstałam, zrobiłam sobie kreski eyelinerem, naciągnęłam rękawy na tatuaże i poszłam do szkoły. Brzmi znajomo?
Wkrótce jednak okazało się, że to nie będzie zwykły dzień
Nieśmiała gotka Jess i śliczna, uwielbiana przez wszystkich Eden są niemal nierozłączne. Wiedzą o sobie wszystko. Nagle Eden znika, a Jess wie, że musi ją odnaleźć. Postanawia poszukać wskazówek, idąc śladami spędzonego wspólnie lata, podczas którego wiele się w życiu przyjaciółek zmieniło. Ta wycieczka w przeszłość zmusza Jess do przyjrzenia się z bliska wielu tajemnicom: sekretom, które Eden ukrywała przed nią, ale też sprawom, które sama zataiła przed Eden. Do Jess dociera, że chyba jednak nie znają się tak dobrze, jak jej się wydawało
Przed Jess coraz więcej znaków zapytania, a zegar tyka prawdopodobieństwo odnalezienia Eden żywej spada z minuty na minutę.
Czy zdąży na czas?
[lubimyczytac.pl]

Kiedy tylko przeczytałam zapowiedź tej książki coś czułam, że to może być jedna z ciekawszych nowości w tym miesiącu. Zresztą sama okładka już potrafi przykuć uwagę, a zawartość? Z pewnością musicie ją poznać.

Główną bohaterką książki wcale nie jest tytułowa Eden, a Jess. Dziewczyna jest nieśmiałą nastolatką żyjącą w cieniu swojej przyjaciółki Eden. Kiedy jedna ma problemy druga trwa przy niej wspierając i podtrzymując na duchu. Kiedy pewnego dnia Eden znika okazuje się, że nie o wszystkim sobie mówiły, pomiędzy nimi miały miejsce tajemnice. Jess przy pomocy chłopaka przyjaciółki postanawia ją odnaleźć.

Autorka napisała całkiem wciągającą historię, którą ja przeczytałam w niecały wieczór. Sięgając po tę pozycję musicie się przygotować na emocje i napięcie. Czytelnik ma wiele zagadek i pytań do rozwiązania, dzięki czemu jak już się zacznie czytać ciężko się oderwać. Historia ta pokazuje, że często ciężko nam się pogodzić ze stratą bliskiej osoby, szczególnie niespodziewaną. Bardzo często takie osoby tylko udają, że wszystko jest w porządku, a w głębi duszy cierpią. Ważne jest wtedy zrozumienie i wsparcie. Głównym motywem jest tu utrata bliskiej osoby jak i przyjaźń, jednak nie tylko o tym jest ta książka. Oczywiście nie obyło się bez wątku miłosnego, który tu pięknie dopełnia całość.

Książka podzielona jest na dwa czasy. Część akcji dzieje się w czasie rzeczywistym, wtedy to mamy do czynienia z poszukiwaniami Eden, a drugi opowiada o przeszłości. Tak właśnie autorka naprowadza nas na trop dziewczyny i pozwala nam zrozumieć to co się dzieje teraz.

Nie ma tu chyba niczego do czego mogłabym się przyczepić. Mamy do czynienia z ciekawymi bohaterami i zdecydowanie bardzo różnymi od siebie. Eden jest piękną dziewczyną, której wszędzie pełno, łatwo nawiązuję kontakty z innymi. Za to Jess jest jej przeciwieństwem, nie lubi być w tłumie osób, nie jest osobą popularną czy rozrywkową.

Myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mamy tu historie o nastolatkach, która młodzi pokochają. Jednak również poruszane są tu ważne tematy, więc i dorosłych zaciekawi i poruszy ta lektura.

Więc jeśli szukacie książki o sile prawdziwej przyjaźni to coś idealnie dla was.

Moja ocena
9/10

Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu IUVI

Komentarze