[263] "Niepowszedni. Porwanie" - Justyna Drzewicka

Tytuł: Niepowszedni. Porwanie
Autor: Justyna Drzewicka
Liczba stron:408
Seria Niepowszedni t.1
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo Jaguar
Nila i jej młodsza siostra Alla obdarzone są niezwykłymi mocami: Nila posiada zdolność leczenia wszelkich chorób, Alla natomiast potrafi zapanować nad każdym zwierzęciem, a ponadto jest Gwarkiem – wystarczy, aby usłyszała jedno zdanie w obcym języku, a już potrafi płynnie się nim posługiwać. Dzieci obdarzone tak niespotykanym darem nazywano Niepowszednimi. Rodzili się bardzo rzadko, więc stanowili cenny łup dla handlarzy ludźmi.
Podczas konnej przejażdżki Nila i jej siostra zostały schwytane przez Okrutnych Złotników, bezwzględnych łowców, zamierzających doprowadzić Niepowszednich na Targ Niewolników w Łoterskim Krańcu. Wraz z Samborem – Unikiem posiadającym wybitną zdolność walki, Źrenicznikiem Dalko, dostrzegającym najmniejszy szczegół z dużej odległości oraz Wodniczką, wytrzymującą pod wodą przez wiele minut, próbują wyrwać się z łap handlarzy zanim dotrą do miejsca, w którym prawdopodobnie czeka ich śmierć.
Justyna Drzewicka zabiera czytelnika w fascynujący świat fantazji. Porywająca fabuła wciąga odbiorcę już od pierwszych stron, sprawiając, że utożsamia się z bohaterami i pragnie wraz z nimi przeżywać wszystkie pasjonujące przygody. Powieść, napisaną barwnym językiem, wzbogacają elementy graficzne.[lubimyczytac.pl]

Na tą pozycję miałam już ochotę jakiś czas. Teraz udało mi się ją znaleźć w bibliotece więc mogłam w końcu zaspokoić swą ciekawość.
Tytułowi Niepowszedni to młodzi ludzie, często dzieci, które posiadają jakiś dar. Między innymi potrafią uzdrawiać, inni w mgnieniu oka uczą się języków, inni potrafią wybitnie walczyć. Głównych bohaterów poznajemy kiedy to zostają porwani przez Łowców, którzy chcą ich sprzedać na Targach Niewolników. Jednak młodzi się nie poddają i cały czas szukają możliwości ucieczki. Każdy z nich ma inną moc, ale kiedy ze sobą współpracują są jeszcze silniejsi.

Rzadko sięgam po polską fantastykę, bo zawsze jest lekka obawa, że się zawiodę. Tym razem z pewnością książka sprostała moje wymagania. Autorka wykreowała interesujący świat. Pokazuję nam jak ważna jest przyjaźń i wzajemna pomoc. Wiadomo w kupie siła. Jest bardzo różnorodna gama bohaterów, mamy do czynienia z wieloma darami, a także z charakterami. Oprócz postaci pozytywnych nie zabrało oczywiście i tych negatywnych. Każda w nosi coś do całości i nadaje wartość tej historii. Tak więc w tym aspekcie autorka zrobiła kawał dobrej roboty.

Mamy do czynienia również z wątkiem miłosnym, który jest tylko dodatkiem do ogólnej fabuły. Jednak tu mi czegoś brakowało. Los ich uczucia był mi obojętny, a zazwyczaj właśnie te wątki lubię najbardziej.
„Niepowszedni” jest to lekka książka, którą czyta się bardzo szybko. Cały czas podczas czytania trzymałam kciuki, żeby w końcu się im udało.

Moja ocena 7/10
 

Komentarze