[247] "Powrót do starego domu" - Ilona GołębiewskaTytuł: "Powrót do starego domu" 
Autor:Ilona Gołębiewska
Liczba stron: 480
Wydawnictwo MUZA S.A.
Rok wydania 2017

Alicja Pniewska ma 37 lat. Jej małżeństwo właśnie się rozpadło, straciła lukratywną posadę, została bez dachu nad głową. Uciekając przed swoim zrujnowanym życiem, znajduje schronienie w starym rodzinnym domu w malowniczej miejscowości Pniewo. Zaskakujące zdarzenia, niezwykli ludzie i tajemnica sprzed lat wystawią Alicję na ciężką próbę.
Pewnej upiornej nocy spotyka Dziada – legendarnego uczestnika wydarzeń, które przed kilkudziesięcioma laty wstrząsnęły Pniewem. Otrzymuje od niego pamiętnik swojego dziadka Jana, który opisuje w nim piekło wojny. Nieoczekiwanie w starej szafie na strychu Alicja znajduje dokument odkrywający przed nią kolejne tajemnice przeszłości. Na idealnym dotąd wizerunku jej rodziny powstaje rysa...
Tragiczny los małego Michałka całkowicie zmieni podejście Alicji do życia, a miłość upomni się o nią w najmniej spodziewanym momencie. Czy prawda o przeszłości rodziny pozwoli odnaleźć jej szczęście u boku kochanego mężczyzny?
Prawdziwa, poruszająca i trzymająca w napięciu do ostatnich stron książka o sile ludzkich pragnień i marzeń. Daje wiarę i nadzieję na to, że nigdy nie jest za późno, by budować swoje życie od nowa. Przenosi do świata dziecięcych wspomnień i miejsca, które w sercu każdego człowieka ma szczególne znaczenie – do rodzinnego domu.[lubimyczytac.pl]
Są takie książki, które sprawiają, że zaczynamy wierzyć w lepsze jutro, bo przecież każdy zasługuje na szczęście, a nasz los nie może mieć cały czas pod górkę. Taka właśnie jest książka "Powrót do starego domu", sprawia, że człowiek zaczyna mieć nadzieje i chcę zrobić coś ze swoim życiem, spełnić marzenia i pragnienia, które gdzieś są głęboko ukryte.

Alicje Pniewską poznajemy jako zrozpaczoną po części kobietę, która jest w trakcie rozwodu, aby zacząć od nowa przeprowadza się na wieś, do domku, który pozostał jej po dziadkach. Tak jak każda mała wioska tak i ta, ma swoje tajemnice. Alicja poznaje na nowo samą siebie, zaczyna ponownie cieszyć się życiem. Nie trudno się domyślić, że jej serce ponownie mocniej zabiję, tylko czy na pewno do odpowiedniego mężczyzny.

"Powrót do starego domu" to ciepła historia o ognisku domowych, pragnieniu miłości, bliskości. Występuję tu również nawiązanie do czasów obozów, a ja lubię takie historycznie wplątania w fabułę, więc jak najbardziej mi się to spodobało. Autorka ma plastyczny styl pisania, dzięki czemu czyta się naprawdę szybko, sporo się dzieję co sprawia, że nie możemy oderwać się od lektury, ponieważ ciągle jesteśmy ciekawi co będzie dalej. Poznajemy szeroką gamę bohaterów, a każdy z nich ma nam do przestawienia swoją indywidualną historię. Mamy tu "Dziada", który przeżył obóz, Michałka, który nie ma rodziców, Alicję, kobietę zdradzoną, po rozwodzie. Myślę, że każdemu przypadnie kto inny do gustu. Z pewnością nie pozostaną wobec was obojętni. 

Jest to książka przede wszystkim dla kobiet, aby uwierzyły w siebie i w swoje możliwości. Dziewczyny spełniajmy swoje marzenia, doceniajmy to co mamy i dążmy do szczęścia naszego i osób w okół. 
Moja ocena 
8/10
Za możliwość przeczytania dziękuję wydawnictwu MUZA S.A.

Komentarze