[162] "Bazar złych snów" - Stephen King

Autor: Stephen King
Tytuł: "Bazar złych snów"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 672
Rok wydania: 2015
Książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Horror.
Od czasu gdy przed trzydziestu pięciu laty ukazał się jego pierwszy zbiór opowiadań „Nocna zmiana”, Stephen King olśniewa czytelników swoim darem tworzenia krótkiej prozy. W „Bazarze złych snów” zebrał swoje najnowsze opowiadania. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim wstępem przedstawiającym jego genezę.
Teksty zawarte w tym zbiorze mają wspólne motywy: zagadnienia moralności, życia pozagrobowego, winy i kary, pytanie, co zrobilibyśmy inaczej, gdybyśmy mogli zajrzeć w przyszłość lub naprawić błędy popełnione w przeszłości. „Życie po życiu” to historia o człowieku, który umarł na raka okrężnicy i raz po raz przeżywa swoje życie na nowo, powtarzając te same błędy. W kilku opowiadaniach występują postacie, które u kresu życia rozpamiętują swoje zbrodnie i występki. Inne utwory pokazują, jak to jest, kiedy ktoś odkryje w sobie nadprzyrodzone moce – jak felietonista z „Nekrologów”, który zabija ludzi, pisząc ich nekrologi, czy stary sędzia w „Wydmie”, który w dzieciństwie pływał kajakiem na opuszczoną wyspę i widział wypisane na piasku nazwiska nieszczęśników, którzy potem umierali w tragicznych okolicznościach. W „Moralności” King opisuje rozpad małżeństwa i życia dwojga ludzi po tym, jak zawierają oni iście diabelski pakt, który początkowo wydaje się całkiem korzystny.
Imponujące, mrożące krew w żyłach, wciągające bez reszty opowiadania z „Bazaru złych snów” są jednym z najpiękniejszych darów Kinga dla jego czytelników. „Powstały specjalnie dla Ciebie” – pisze autor. „Jeśli chcesz, możesz je obejrzeć z bliska, ale ostrzegam, bądź ostrożny. Niektóre z nich mają kły".[lubimyczytac.pl]


Tak jakoś ostatnio stwierdziłam, że dawno nie czytałam nic autorstwa Kinga. Tak więc z biblioteki pożyczyłam sobie tą oto pozycję, która zaciekawiła mnie jakiś czas temu. 
Już tak jakoś mam, że zdecydowanie wole oglądać horrory niż je czytać. Jakoś wydają mi się na ekranie bardziej straszne, choć muszę zaznaczyć, że ogólnie jestem osobą, która nie zasłania oczu podczas oglądania. 
W "Bazarze złych snów" mamy do czynienia z kilkunastoma opowiadaniami autora, każde opatrzył pewnym komentarzem. W sumie pomaga nam to między innymi zrozumieć co chciał nam przekazać pisząc je. Każde z nich jest na pozór różne, bo opowiadają zupełnie inne historie. Łączy ich groza. Książkę czytało mi się dobrze, widać, że Stephen King zna się w tym temacie i wcale nie dziwi mnie fakt, że jego pozycję są aż tak doceniane. Widać to w jego stylu pisania, w tym jak opisuje dane zdarzenie, emocje targające bohatera. Jednak to nie będzie moja ulubiona książka spód jego pióra. Zdecydowanie bardziej podobała mi się na przykład "Carrie". 
Przyznam się, ale nie jestem jakimś tam znawcą w dziedzinie horrorowych książek. Nie wiem na co tak naprawdę zwracać szczególnie w nich uwagę przy ocenianiu. Jednak myślę, że co najważniejsze to powinny przyprawiać o dreszcze czytelnika. Niestety, ale większość opowiadań tu zawartych nie potrafiła we mnie tego wywołać. 
 Jednak dostała ona nagrodę za najlepszy horror roku na jednym z popularnych serwisów, więc może ja po prostu byłam odporna, a wam się spodoba. Tak więc, najlepiej ją przeczytać, aby mieć własną opinie. 

Moja ocena
6/10
Olimpiada

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

© Szablon wykonała Ronnie ™ | RONNIE creators